کانفیگ سوییچ شبکه HRUIبخش پنجم ( QoS در سوئیچ شبکه )

عزیزان همراه  همانطور که در جریان هستید مدتی هست در ارتباط با کانفیگ تخصصی  سوییچ­ شبکه HRUI توضیحاتی را بیان می ­کنیم. این قسمت پنجم ( تنظیمات QoS در سوئیچ شبکه) این سری مقاله­­ های ما در این زمینه است. مقاله قبلی  در ارتباط با تنظیمات VLAN سوئیچ شبکه HRUIبود. در این مقاله به تنظیمات QoS در سوئیچ شبکه HRUI می ­پردازیم.اما قبل از هر چیز لازم می بینیم کمی در مورد مفهوم QoS در سوئیچ شبکه توضیح دهیم.

 

 

QoS در سوئیچ شبکه چیست؟

قابلیت QoS یا Quality Of Service یک سرویس بسیار کارآمد و کاربردی برای کنترل و مدیریت پهنای باند می‌باشد. با این ویژگی روترها و سوئیچ ها ترافیک را  اولویت بندی می کنند به طوری که در ابتدا مهمترین ترافیک عبورمی کند. نتیجه QoS در سوئیچ شبکه بهبود عملکرد برای ترافیک مهم شبکه است. QoS در سوئیچ شبکه در شبکه های دارای  تلفن های VoIP یا در شبکه های محلی با حجم بالای ترافیک محلی مفید است.

 

 

\"\"

چرا ما به QoS در سوئیچ شبکه احتیاج داریم؟

کیفیت خدمات (QoS) در سوئیچ های LAN ما غالباً به اشتباه تعبیر می شود. هر از چند گاهی مردم از من سؤال می کنند که ما به چه پهنای باند کافی احتیاج داریم؟ اگر پهنای باند کافی نداریم ، اضافه کردن پهنای باند نسبت به پیوندهای WAN ساده تر است. اگر از برنامه های بلادرنگ مانند Voice over IP در شبکه های خود استفاده می کنید ، باید در مورد اجرای QoS روی سوئیچ ها فکر کنید. بگذارید به شما نشان دهم که چه اشتباهی در سوئیچ های ما وجود دارد. در اینجا مثالی وجود دارد:

\"\"

 

 

در بالا یک رایانه را مشاهده می کنید که با یک رابط گیگابیت به یک سوئیچ وصل شده است. بین SW1 و SW2 رابط گیگابیتی نیز وجود دارد. بین SW2 و سرور فقط پیوند FastEthernet وجود دارد. در تصویر بالا کامپیوتر در حال ارسال ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه ترافیک به سمت سرور است. البته پیوند FastEthernet فقط دارای پهنای باند ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه است بنابراین ترافیک کاهش می یابد. نمونه دیگر از افت ترافیک در سوئیچ های ما چیزی است که ممکن است در روز شنبه صبح وقتی همه کاربران شما همزمان با سیستم وارد سیستم می شوند ، رخ دهد.لذا ضرورت استفاده از سرویس QoS در سوئیچ شبکه کاملا واضح است.

منوی تنظیمات QOS در سوئیچ شبکه دارای قسمت های مختلفی است که در  شکل زیر مشاهده می کنیم.

 

تنظیمات سرویس QoS در سوئیچ شبکه HRUI

منوی تنظیمات QOS در سوئیچ شبکه دارای قسمت های مختلفی است که در  شکل زیر مشاهده می کنیم.در ادامه به توضیح هریک از این قسمت ها می پردازیم.

 

\"\"

 

 

تنظیمات قسمت QoS Group Memberاز تنظیمات QoS در سوئیچ شبکهHRUI

در این قسمت پورت های سوئیچ را دسته بندی می کنیم بر این اساس که پورت هایی که دارای اولویت سرعت یکسانی هستند در یک گروه قرار می دهیم. مثلا در شکل زیر ۲۶ پورت سوئیچ را به دو گروه A وB تقسیم می کند.

 

\"\"

تنظیمات قسمت QoS Mode Setاز تنظیمات QoS در سوئیچ شبکهHRUI

در این قسمت بنا بر دسته بندی بخش قبل نوع اولویت سرعت را برای هر گروه مشخص می کنیم.

می‌توانیم از بین گزینه‌های SP و WRR انتخاب کنیم.

SP
SP مخفف Strict Priority است و مورد کاربری آن برای کاهش تأخیر و بهینه‌سازی پهنای باند برای تبادل اطلاعات حساس به سرعت انتقال، مثل صدا می‌باشد. در هنگام انجام بازی‌های آنلاین این مورد کاربرد ویژه‌ای دارد.

WRR
WRR کوتاه شده عبارت Weighted Round Robin است. این سیستم باعث می‌شود همه به صورت یکسان و به نوبت گردشی از سرویس استفاده کنند. البته در تجهیزات شبکه سطح بالا امکان اولویت دهی در این گردش وجود دارد.

 

\"\"

 

قسمت QoS Out Queue Aging از تنظیمات QoS در سوئیچ شبکهHRUI

\"\"

 

 

تنظیمات قسمت QoS Remapاز تنظیمات QoS در سوئیچ شبکهHRUI

 

\"\"

 

تنظیمات قسمت Class of Service از تنظیمات QoS در سوئیچ شبکهHRUI

 

\"\"

 

 

تنظیمات قسمت ۸۰۲٫۱p Baseاز تنظیمات QoS در سوئیچ شبکهHRU

 

\"\"

 

 

تنظیمات قسمت DSCP Base از تنظیمات QoS در سوئیچ شبکهHRUI

قسمت  DSCP/TC ، سرویس‌های با حساسیت بیشتر به سرعت انتقال را مشخص می‌کند و همین‌طور سرویس‌های با حساسیت کمتر را شناسایی می‌کند و آنها را متمایز می‌کند و در مقاله‌ای دیگر کاملا درباره آن توضیح خواهیم داد.

\"\"

 

تنظیمات قسمت TCP/UDP Port Base از تنظیمات QoS در سوئیچ شبکهHRUI

\"\"

 

به این صورت تنظیمات QoS در سوئیچ شبکه HRUI را انجام می دهیم  و به این ترتیب می‌توانیم پهنای باند و سطح دسترسی به سرویس پهنای باند شبکه  را مدیریت و کنترل کنیم. امیدواریم که این آموزش مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

همکاران ما در مجموعه زاویه دید آماده کمک به شما مشتریان هستند . لذا در صورت نیاز برای خرید و مشاوره با همکاران ما در  تماس باشید ، یکی از اهداف مجموعه زاویه دید راهنمایی شما عزیزان برای خرید بهتر است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید