کابل کواکسیال(RG-59) در دوربین مداربسته چیست؟

مطمئنا در مورد کابل کواکسیال(RG59) شنیده اند و یا می دانید برای چیست و چه کاربردی دارد. حتی امکان دارد که اسم مستعار آن به نام کواکس یا نام های اختصاری RG-6  یا کابل RG59 را زیاد شنیده باشید.

با ما همراه باشید تا به بررسی کابل کوکسیال و موارد استفاده و کارایی آن بپردازیم.

کابل هم محور یا کابل کواکسیال(RG59) به گروهی از کابل ها گفته می شود که کار انتقال فرکانس ها را بر عهده دارد.اجزای تشکیل دهنده کابل کواکسیال به ترتیب یک لایه مفتولی که در هسته کابل قرار گرفته است و عموما از جنس مس می باشد با ضخامت حداقل ۷ میلی متر .

وظیفه این لایه رسانای مفتول انتقال همان فرکانس می باشد . حائل این مفتول یا رسانا یک نوع فوم غیر رسانا می باشد و بر روی آن نیز یک لایه فویل و سپس شبکه ای از سیم های در هم تنیده و بافته شده می باشد که وظیفه این فویل و سیم ها جلوگیری از نفوذ نویزهای الکترونیکی در محیط به هسته کابل می باشد .

تمامی این اجزا در یک لایه غیر رسانا که غالبا PVC  می باشد پوشانده شده است . در خصوص حداکثر مسافت انتقال سیگنال در این کابل ها باید بیان کرد که همه چیز به جنس مصرفی کابل بستگی دارد ، به این صورت که جنس مغزی کابل و ضخامت آن شیلد و بافت سیم های روی کابل که هرچقدر تراکم آن بالا باشد ، سطح نفوذپذیری نویز کمتر می شود .

 

\"\"

 

این نوع کابل ها به دو دسته تقسیم می شوند:

 

 

۱-کابل های با قطر کم (thinnet )

این نوع کابل R6  قابل انعطاف می باشد و قطر آن در حدود ۲۵ اینچ است و بسیار انعطاف پذیر می باشد و دارای امپدانس ۵۰ اهم است و بیشتر برای مصارف خانگی استفاده دارد. این کابل می تواند سیگنال ها را با فاصله تقریبی ۱۸۵ متر (۶۰۷ فوت) ارسال کند . این کابل ها در دسته RG58  بوده و می توان در صنعت دوربین مداربسته (cctv) از آن استفاده کرد .

 

۲-کابل های با قطر ضخیم ( Thicknnet)

این نوع کابل ؛ کواکسیال قابل انعطاف اما ضخیم تری می باشد . از گذشته نه چندان دور در مصارف انتقال دیتا در شبکه ها استفاده می شود و به همین دلیل نام دیگر آن Ethernet es… می باشد . هسته مرکزی این کابل ضخیم تر از نوع نازک آن بود . هرچه هسته مرکزی ضخیمتر باشد ، سیگنال فاصله بیشتری را می تواند طی کند . این نوع کابل ها میتوانند سیگنال را تا فاصله ۵۰۰ متر ارسال کنند که در خانواده کابل ها با امپدانس ۷۵ اهم قرار می گیرد.

 

۳-کابل هم محور مورد استفاده در تلویزیون

کابل‌های تلویزیون اکثراً همگی ۷۵ اُهم بوده. نوع کابل آرجی-۵۹ که در ایران رایج هست و میزان میراکنندگی ۹٫۷۰۸ (واحد=دسی بل بر ۱۰۰ فوت، در فرکانس حدود ۷۵۰ مگاهرتز) دارد؛ ولی کابل مورد استفادهٔ روز، کابل آرجی-۶ می‌باشد که میرانندگی ۵٫۶۵ داشته و برای فاصله‌های زیاد از آرجی-۱۱ استفاده می‌کنند که میراکنندگی ۳٫۶۵ را دارد.

کانکتور مورد استفاده رایج در ایران، کانکتور اِف (F connector) نام دارد، معمولاً پیچ دار است (و نباید آن را با کانکتور وای-فای اشتباه گرفت) و تا فرکانس یک گیگاهرتز خوب کار می‌کند، قیمت کمی هم دارد.

از میان همه این کابل ها ، کابل RG59 برای صنعت دوربین مداربسته رواج دارد.که همانطور که اشاره شد کیفیت نهایی آن و میزان نویزپذیری و فاصله انتقال سیگنال همگی به نوع مواد اولیه استفاده شده در کابل و همینطور میزان مواد مصرف شده بستگی دارد. البته در خصوص سطح نویزپذیری در کابل باید به موارد دیگر از قبیل محل کابل کشی و دیگر شرایط محیطی اشاره کرد که ما در مقالات دیگر به اختصار توضیح داده ایم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید