فریم ریت در دوربین مداربسته

فریم ریت | Frame Rate چیست؟

در این مقاله به بررسی و شناخت کامل از  نرخ فریم(Frame per second) یا فریم ریت در دوربین مداربسته می پردازیم.در ادامه با ما همراه باشید.
مبنای فریم ریت به مقدار(تعداد) عکس هایی است که یک دوربین مداربسته در یک ثانیه از محیط دریافت و ارسال می کند.حال هرچه تعداد فریم ریت این عکس ها که در سایت در کنار هم قرار گرفته و یک تصویر روان را برای شما به نمایش می گذارد بیشتر باشد،تصویر شما با کیفیت تر و بدون از دست دادن وقایع می باشد.

 

اهمیت فریم ریت در دوربین مداربسته چیست؟

هرچه فریم ریت شما در تصویر ارسالی از دوربین مداربسته بیشترباشد،شما تصویر روان تری مشاهده می کنید. به طور مثال اگر شما از راه رفتن فردی تصویربرداری کنید با نرخ فریم ریت (۱fps) ، شما از ۷ الی ۸ قدم ، فقط یک قدم را قابل مشاهده دارید. به عبارت دیگر فاصله بین قدم ها به طوز ناخودآگاه در دوربین مداربسته(تصویر ظبط شده)  حذف می گردد.

نکته : برای داشتن یک تصویر روان و با کیفیت میزان فریم ریت معمولا باید بین ۲۰fps الی ۳۰fps باشد که باعث شود شما هیچ تحرکی را در تصویر از دست ندهید.

 

\"Frame

سرعت شاتر در مقابل بیت ریت

بسیاری از مردم بر این باور هستند که نرخ فریم ریت باعث فشردگی تصویر و کیفیت می شود.اما در واقع این سرعت شاتر در دوربین مداربسته است که هرچه سرعت شاتر بیشتر باشد ،تصویر واضح تر است. و هرچه سرعت شاتر کمتر باشد نرخ از دست دادن فریم ها در تصویر کمتر است.

 

تاثیر پهنای باند در فریم ریت

انتخاب نرخ فریم تاثیر بسیار زیادی در پهنای باند ( تعداد بیت در ثانیه) دارد،زیرا مقدار داده های ویدئو بیشتر می شود.این امر بسته به وضوح فیلم و تعداد فریم ها می تواند متغیر باشد.

در فناوری کنونی در دوربین مداربسته جدیدا از فشرده سازی H265 استفاده می شود و به شما این امکان را می دهد که فیلم هایی با  کیفیت بالا و نرخ فریم ریت استاندارد بدون افزایش پهنای باند زیاد داشته باشید.اگر بخواهیم یک توضیح مختصری در خصوص فناوری H265 در اختیار خوانندگان این مقاله بدهیم باید بگوییم که در این تکنولوژی از کدینگ های فشرده سازی بین تصاویر استفاده می شود. به عبارت بهتر ؛ دوربین به طور هوشمندانه تصاویر تکراری را حذف می کند بدون اینکه کاربر متوجه این امر بشود و یا خللی در تصویر ایجاد شود و تصویر را از یک قاب به قاب دیگر منتقل می کند.

 

اهمیت فریم ریت در دوربین مداربسته و دستگاه ضیط کننده

این فرآیند در انتخاب بهترین دوربین مداربسته و دستگاه ضبط کننده به شما کمک می کند که بهترین تصویر را در منزل یا محل کار خود ذخیره کنید . معقوله فریم ریت در سیستم های نظارتی،  هم به دوربین و هم به دستگاه بستگی دارد.در ابتدای این مقاله به سرعت شاتر دوربین مداربسته اشاره کردیم و همین امر دلیلی است دربا اهمیت بودن دوربین در ارسال کامل فریم ریت.پارامتر دوم که در این امر اهمیت بسزایی دارد DVR و  NVR می باشد.

به طور مثال: اگر یک دستگاه ضبط کننده ۴ کانال با نرخ ضبط ۶۰FPS در اختیار داشته باشد و دو عدد دوربین بر روی این دستگاه اضافه کنید، این دستگاه ضبط کننده برای هر دوربین ۳۰FPS در نظر میگیرد که این امر به تنهایی در کیفیت تصاویر ،نقش شایانی را دارد.

1 دیدگاه دربارهٔ «فریم ریت در دوربین مداربسته»

  1. بازتاب: فرمول (روش) ساده برای محاسبه ظرفیت هارد در دستگاه های ضبط کننده(NVR،DVR) - زاویه دید

دیدگاه‌ خود را بنویسید