کانفیگ سوئیچ شبکه HRUIبخش سوم( تنظیمات پایه)

عزیزان همراه در این سری از مقالات در ارتباط با کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI توضیحاتی را بیان می­ کنیم. این قسمت سوم مقاله­­ ی ما در این زمینه است .مقاله قبلی در ارتباط با روش ارتباط با سوئیچ و تخصیص IP و یک سری تنظیمات اولیه سوئیچ شبکه HRUIبود.

درمقاله­ ی قسمت دوم تنظیمات POE را خدمت شما بیان کردیم.در این مقاله در مورد گزینه  تنظیمات پایه (Basic Configuration ) توضیح می­ دهیم.

تنظیمات پایه(Basic Configuration) در کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI

 

\"\"

 

۱-   قسمت “Port Link State”در کانفیگ سوئیچ شبکهHRUI

 

در این قسمت کاربران می­توانند وضیعت  لینک هر پورت سوئیچ شبکه HRUI را بررسی کنند.

 

 1. منوی “Basic Configuration > Port Link State \” را در نوار پیمایش کلیک کنید . سپس پنجره زیر برای کانفیگ سوئیچ شبکهHRUI  برای شما باز می­شود.

 

\"\"

 

 

 1. موارد مربوط به تنظیمات را پر کنید.به این صورت که همانطور که در شکل مشخص است برای هر پورت ابتدا وضعیت (state) اصلی که فعال و غیر فعال  بودن (   (Enabled/Disabled پورت مورد نظر است را مشخص می­کنیم. بعد طبق نیاز سرعت مورد نیاز پورت را تعیین میکنیم. در کادر بعدی که Auto Negotiation این گزینه را فعال یا غیر فعال می­کنیم ( در ادامه مفهوم Auto Negotiation را توضیح  خواهیم داد.) درادامه  در کادر بعدی که  Flow Control است این گزینه را فعال یا غیر فعال می­کنیم ( در ادامه مفهوم Flow Control را توضیح  خواهیم داد.) در کادر Address Learning در صورتی که بخواهیم به پورت مورد نظر IP دستگاهی که به آن متصل میکنیم را دهیم این گزینه را فعال کرده در غیر این صورت آن را غیر فعال می­کنیم. در کادر آخر هم یک اسم برای پورت مورد نظر میتوانیم وارد کنیم و در آخر گزینهApply  را فعال میکنیم.. برای هر پورت سوئیچ شبکه این تنظیمات را انجام می­دهیم.
 1. برای تکمیل تنظیمات بعد از انجام تنظیمات تمام پورت ها گزینه \”Refresh\” را کلیک کنید.

 

Atuo Negotiation  در کانفیگ سوئیچ شبکهHRUI به چه معنی است؟

Atuo Negotiation یک روش مذاکره خودکار در اترنت است که دو دستگاه متصل را قادر می سازد پارامترهای انتقال رایج شامل حالت دوبل ، سرعت و کنترل جریان را از طریق مذاکره با هم انتخاب کنند. این اولین بار در سال ۱۹۹۵ به عنوان یک ویژگی اختیاری برای سیستم های رسانه ای اترنت ۱۰ و ۱۰۰ Mbps تعریف شده است. اولین قدم در این فرآیند به اشتراک گذاری قابلیت هایی توسط دستگاه های متصل و انتخاب بالاترین حالت انتقال عملکرد پشتیبانی شده توسط دستگاه ها است. مذاکره خودکار در مدل OSI در لایه فیزیکی ساکن است. در ابتدا به عنوان یک مؤلفه اختیاری در استاندارد سریع اترنت تعریف شد و با ۱۰BASE-T سازگار با عقب است. بعداً پروتکل در استاندارد گیگابیت اترنت نیز تمدید شد که برای ۱۰۰۰BASE-T گیگابیت اترنت ضروری است.

 

Flow control  در کانفیگ سوئیچ شبکه به چه معنی است؟

 

Flow control یا کنترل جریان اترنت مکانیسمی برای متوقف کردن موقت انتقال داده ها در شبکه های رایانه ای خانواده اترنت است. هدف از این مکانیزم اطمینان از از دست رفتن هیچ بسته در حضور تراکم شبکه است.

 

 

۲-    قسمت “Port Mirror Function”در کانفیگ سوئیچ شبکهHRUI

 

در ابتدا کمی در مورد این که اصلا ویژگی Port Mirror Function  در کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI چیست صحبت میکنیم.

 

ویژگی Port Mirror Function در سوئیچ شبکه به چه معنی است؟

 

Port Mirror Functionاز طریق سوئیچ شبکه برای ارسال یک کپی از بسته های شبکه که در یک درگاه سوئیچ (یا کل VLAN) مشاهده می شود به یک اتصال نظارت شبکه در پورت سوئیچ دیگر استفاده می شود. این معمولاً برای وسایل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد که به نظارت بر ترافیک شبکه مانند سیستم تشخیص نفوذ ، کاوشگر غیرفعال یا فناوری نظارت بر کاربر واقعی (RUM) که برای پشتیبانی از مدیریت عملکرد برنامه (APM) استفاده می شود.

مهندسان شبکه یا سرپرست شبکه ازPort Mirror Functionبرای تحلیل و اشکال زدایی داده یا تشخیص خطاها در شبکه استفاده می کنند. این به مدیران کمک می کند تا از نزدیک مراقب عملکرد شبکه باشند و در صورت بروز مشکلات به آنها هشدار می دهند.

برای کانفیگ این قسمت سوئیچ شبکه HRUI مراحل زیر را انجام میدهیم:

 1. منوی \” “basic Configuration> Port Mirror Function را در نوار پیمایش کلیک کنید . پنجره زیر همانطور که در شکل نشان داده شده است باز می­شود:

 

\"\"                                                       تنظیمات Port Mirror Function  در سوئیچ شبکه HRUI

 

 1.  موارد مربوط به تنظیمات را تیک میزنیم.  به اینصورت که هر پورت که می خواهیم روی آن پایش ترافیگ (Mirror Function) انجام شود را انتخاب کرده و بعد در کادر پایین قسمت state آن را فعال میکنیم یعنی گزینه Enable را قرار می­دهیم و در نهایت اگر بخواهیم این پایش در مبدا و مقصد هر دو انجام شود در کادر Method گزینه هردو را انتخاب می­کنیم.
 2. برای تکمیل تنظیمات \”Apply\” را کلیک کنید.

 

۳-   قسمت “Broadcast Storm Protection ”در کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI

 

کاربران می­تواند ویژگی Broadcast Storm Protection  رادر هر پورت سوئیچ شبکه فعال کنند . در اینجا قبل از این که در مورد چگونگی تنظیم این ویژگی صحبت کنیم به این میپردازیم که اصلا ویژگی Broadcast Storm Protection  چیست؟

 

ویژگی Broadcast Storm Protection در سوئیچ شبکه به چه معنی است؟

broadcast storm  هنگامی رخ می دهد که یک سیستم شبکه تحت تأثیر ترافیک مداوم یا چند مرحله ای پخش شود. هنگامی که گره های مختلف داده ها را از طریق پیوند شبکه ارسال و پخش می کنند ، و سایر دستگاه های شبکه در پاسخ  مجدد داده ها را به لینک شبکه بازنویسی می کنند ، این در نهایت باعث می شود که کل شبکه ذوب شود و منجر به خرابی ارتباط شبکه شود.

دلایل زیادی وجود دارد که broadcast storm ایجاد می شود ، از جمله فناوری ضعیف ، سوئیچ های سرعت پایین پورت و تنظیمات نامناسب شبکه.

محافظت از شبکه سازمان‌تان در مقابل broadcastها که در صورت شدید بودن می‌توانند موجب کندی شبکه گردند از اهمیت بالایی برخوردار است. این ویژگی به شما می‌گوید چگونه به سادگی و به سرعت با تنظیم storm control بر روی هر پورت سوئیچ شبکه HRUIاز شبکه‌تان دفاع کنید.

 

روش تنظیم ویژگی “Broadcast Storm Protection ” در کانفیگ سوئیچ شبکهHRUI

 

 1. منوی \”” basic Configuration > Broadcast Storm Protection را در نوار پیمایش کلیک کنید ، پنجره زیر باز می­شود.همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است:\"\"                        تنظیمات Broadcast Storm Protection در سوئیچ شبکه HRUI
 2. موارد مربوط به تنظیمات را پر کنید.به این صورت که همانطور که در شکل مشخص است برای هر پروتکل ابتدا وضعیت (state) اصلی سه پروتکل مورد نظر است یعنی ARP ،DLF وICMP را مشخص میکنیم. بعد برای هر پورت در مورد Broadcast Storm در پروتکل مورد نظر تنظیمات را انجام می­دهیم.
 3. برای تکمیل تنظیمات \”Apply\” را کلیک کنید.

۴- قسمت “Bandwidth Control ”در کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI

کاربران می­ تواند ویژگی Bandwidth Control  را برای هر پورت در کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI فعال کنند . مسائل مختلفی وجود دارند که شما بخواهید این کار را انجام بدید. درست است که اکثرا ما از یک پورت سوئیچ انتظار داریم تا با بیشترین سرعت کار کند ولی مواردی نیز وجود دارند که شما خلاف این خواسته را خواهید داشت. مثلا فرض کنید در یک ISP کار می کنید و پهنای باند ۱Mb/s را به یک مشتری فروخته اید. در این مثال پورت سوئیچ شما با پهنای باند ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ مگابیت full duplex کار می کند و در نتیجه  شما نیاز خواهید داشت تا پهنای باند منتهی به دستگاه مشتری را محدود کنید. این فقط یکی از مثال هایی است که میتوان گفت ولی موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد تا شما نیاز به محدود کردن پهنای باند در یک پورت سوئیچ را داشته باشید. اجازه دهید به دستوراتی که میتوان با آنها این کار را انجام میدهند بپردازیم. برای تظیمات این مورد به صورت زیر عمل می کنیم.در ابتدا ذکر این نکته لازم است.

نکته: زمانی که داده‌ها وارد یک پورت می‌شوند، این وضعیت ingress نامیده می‌شود و فرایند خروج داده‌ها از یک پورت نیز egress نام دارد.

مراحل کانفیگ این ویژگی سوئیچ شبکهHRUI:

 1. منوی \”basic Configuration > Bandwidth Control \”را در نوار پیمایش کلیک کنید. پنجره زیر باز می­ شود.همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است:\"\"                         تنظیمات Bandwidth Control در سوئیچ شبکه HRUI
 2. موارد مربوط به تنظیمات را پر کنید. به این صورت که همانطور که در شکل مشخص است برای هر پورت وضعیت سرعت Ingress و egress پورت مورد نظر است را مشخص میکنیم. بعد کلیک Apply را زده.
 3. بعد از تعیین وضعیت تمام پورت های سوئیچ شبکه برای تکمیل تنظیمات \”Refresh\” را کلیک کنید.

 

در مقالات بعدی ادامه گزینه ها  و تنظیمات سوئیچ شبکه HRUI را بیان می­ کنیم. از جمله ویژگی VLAN و QOS و تنظیمات  پروتکل Spanning Tree Protocol) STP  ) وغیره منتظر مقالات بعدی ما باشید.

 

همکاران ما در مجموعه زاویه دید آماده کمک به شما مشتریان است . لذا در صورت نیاز برای خرید و مشاوره با همکاران ما در تماس باشید ، یکی از اهداف مجموعه زاویه دید راهنمایی شما عزیزان برای خرید بهتر است

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید