چگونگی ارتقاء کارایی از طریق هوش مصنوعی

ورود هوش مصنوعی به بخش ‌های مختلف، این روزها یکی از موضوعات مهم در قسمت تکنولوژی شده است. پیش‌ بینی‌ در مورد اینکه چگونه یادگیری ماشین و سیستم‌ های نوآورانه مشابه، موجب اخلال یا بهبود عملکرد صنایع مختلف از حفاظت گرفته تا کشاورزی و غیره خواهد شد، توجه مصرف‌ کنندگان از سراسر دنیا را جلب نموده است.


اگرچه نقش هوش مصنوعی در قبال مصرف ‌کننده با رواج فرهنگ پذیرش تجهیزاتی نظیر Alexa و دیگر دستیارهای مجازی در زندگی شخصی افراد واضح‌ تر می ‌شود، اما بعضی از بزرگ ‌ترین پتانسیل ‌های هوش مصنوعی در بخش صنعتی قرار دارد. بخش انرژی تجدیدپذیر، نمونه ای کامل از صنعتی است که در آن دستگاه‌ ها و ماشین ‌های هوشمند شروع به اثرگذاری می ‌کنند که این اثرات، بازار را آشفته خواهد کرد و مزایای چشمگیری در پی خواهد داشت.

بر اساس گزارشی جدید از مجموعه نروژی DNV GL، فعالیت ‌های زیادی در بخش‌ هایی همچون انرژی خورشید و باد در سال‌ های آینده با هوش مصنوعی اتوماتیک می ‌شوند. توسعه‌ فناوری، کارایی را در کل بخش انرژی تجدیدپذیر ارتقا خواهد داد.
در اینجا نکته‌ اساسی آن است که بدانیم داده‌ ها نقشی بسیار مهم در انرژی تجدیدپذیر دارند. این پیشرفت‌ های بازرگانی در بخش ‌هایی مانند انرژی باد و خورشید، تقریبا جدید هستند و در نتیجه بیشتر تنظیمات تولید انرژی به حسگرهایی تجهیز شده است که می ‌توانند داده جمع ‌آوری کنند. به همین دلیل، نقش ‌های اصلی که هوش مصنوعی تاکنون داشته، در پیش ‌بینی منابع و کنترل آن‌ ها بوده ‌اند.

لوسی کریگ (Lucy Craig) مدیر فناوری و نوآوری در بخش انرژیِ DNV GL طی این گزارش بیان کرده است: ما انتظار نصب حسگرهای بیشتر، افزایش ابزارهای یادگیری ماشین با کاربری آسان و گسترش مداوم نظارت، پردازش و آنالیز داده‌ ها را داریم تا اجرای کارهای جدید با کارآیی بیشتری و بهتری صورت گیرد و شاهد مدل ‌های جدید و متحول کننده‌ ی کسب و کار نیز خواهیم بود.

به گفته‌ ی لارش جانسون (Larsh Johnson) مسئول ارشد فناوری در کمپانی Stem، اولین نکته‌ قابل ذکر آن است که مشتریان، بیشتر از قبل نیازمند داشتنِ کنترل نسبت به مدیریت انرژی خود هستند.جانسون گفت: این تحول به دنبال رشد انرژی خورشیدی توزیع شده آغاز شد و اکنون برای ذخیره‌ سازی انرژی مورد نیاز مشتریان می ‌باشد.

 

نیکولا تئودوری (Niccolò Teodori)، مدیرکل کمپانی Elemize در حالی که اظهار می ‌داشت ارزش انرژی تجدیدپذیر به عنوان یک کالا دیگر در خودِ محصول نیست بلکه در تولید آن است، بخشی که توسط هوش مصنوعی انجام می‌شود را شرح داد.
نیکولا تئودوری گفت: امروزه، هوش مصنوعی می ‌تواند سودبخشی و اثربخشی کارخانه ‌های تولید انرژی را با بهبود عملکرد آن و کاهش اتلاف انرژی ارتقا بخشد. هوش مصنوعی از یک سو برای کارآمدتر ساختن حفاظت به کار می ‌رود و از دیگر سو، در پیش ‌بینی گنجایش تولید کاربری دارد. هنگامی که تولید انرژی برایتان غیر قابل پیش ‌بینی باشد، به خصوص در بخش ‌هایی نظیر باد و خورشید، بر روی فعالیت ‌های تجاری مربوط به بازارهای انرژی و موارد مربوطه اثر می ‌گذارد. زیرا زمانی که شما متعهد می شوید که مقدار مشخصی انرژی ارائه خواهید کرد و نتوانید به وعده‌ خود عمل کنید، متحمل ضرر و زیان خواهید شد. دلایل نیاز به مداخله و وساطت هوش مصنوعی نیز قابل ذکر است. ایدن لیوینگستون (Aiden Livingston)، مؤسس کمپانی ThermoAI، در این باره اظهار داشت: ما چگونه این سیستم‌ های قدیمی ‌تر را می‌ توانیم برای نیازهای امروزی پاسخگو بدانیم؟ چرا که تکنولوژی‌ های جدید ارائه شده، انرژی که تولید می ‌کنند از منابع متناوبی نظیر باد و خورشید است و پر واضح است که برای تقاضای مشتری همگام‌ سازی نشده ‌اند. به طور مثال، یکی از مواردی که ما بر روی آن کار می ‌کنیم، نحوه‌ کوتاه کردن چرخه‌ راه ‌اندازی و خنک کردن است؛ زیرا این فرآیندها معمولاً ساعت‌ ها زمان می ‌برند. ما از هوش مصنوعی استفاده می ‌کنیم تا این مقدار را به حداقل زمان کاهش دهیم؛ بنابراین این کارخانه‌ ها می ‌توانند تا حد امکان پاسخگو باشند.وی افزود: چندین کاربرد احتمالی دیگر هوش مصنوعی وجود دارد، از جمله مواردی از پیش ‌بینی تقاضا که می ‌تواند کاربری اجرای نیروگاه ‌ها را افزایش دهد. نکته‌ قابل توجه آن که این اتصال، نقشی است که هوش مصنوعی در حفاظت خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید