میکروتیک چیست؟

همراهان گرامی همانطور که  گفته بودیم  در این سری از مقالات در ارتباط با میکروتیک اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار می­دهیم. این مقاله اول ما در این زمینه است .  دراین مقاله قصد داریم بصورت ابتدائی شما را با میکروتیک آشنا کنیم.

میکروتیک نام شرکتی در زمینه تولید نرم ­افزار و سخت افزار­های شبکه است.

معرفی شرکت میکروتیک

شرکت میکروتیک در کشور لتونی از سال ۱۹۹۵ برای توسعه مسیریاب­ها و سیستم­های ISPبی­سیم تاسیس شد.لتونی عضو اتحادیه­ ی اروپا و در دریای بالتیک بین استونی و لیتوانی قرار گرفته است.مهم ترین محصول این شرکت سیستم عامل میکروتیک (Router OS  ) است. سیستم عامل میکروتیک ، مسیریابی است که با استفاده از هسته لینوکس ساخته شده است.شرکت میکروتیک در سال ۲۰۰۲  با برند Router BOARD با هدف قرار دادن نیازهای شرکت­های کوچک، WISPS(ارائه دهندگان سرویس اینترنت بی­سیم)و ISPها(ارائه­ دهندگان سرویس اینترنت )طراحی و ساخته شد.

کاربردها و توانایی­های محصولات

یکی از مهم­ترین ویژگی­های محصولات میکروتیک پایداری آن است. از ویژگی های  بارز دیگر آن سرعت بالا و انعطاف­پذیری زیاد است. می­توان میکروتیک را به وسیله Telnet، SSH و همچنین رابط ویندوزی ارائه شده به همراه میکروتیک به نام Winbox تنظیم کرد.از دیگر قابلیت قابل توجه میکروتیک  سرعت نصب و سرعت تنظیمات آن است.

معرفی سیستم عامل Routeros  شرکت میکروتیک

سیستم عامل RouterOS به زبان ساده سیستم ­عامل مبتنی بر لینوکس است که بر روی بستر رایانه­ های مبتنی بر پردازنده ­های x86، روتربرد­های سخت ­افزاری شرکت و یا بر روی ماشین­های مجازی نصب می­شود. سیستم عامل RouterOS ، سیستم­عاملی است که دستگاه شما را به یک مسیریاب حرفه­ای ، دیواره آتش، سرویس دهنده و سرویس گیرنده شبکه خصوصی (VPN)،ارتقا دهنده کیفیت خدمات پهنای باند تبدیل می­کند. همچنین ویژگی (Access Point) و دیگر ویژگی­های شبکه­های بی­سیم را دارا می­باشد.آیا PC قدیمی دارید که آن را کنار گذاشته­اید؟ با RouterOS می­توانید آن را به مسیریابی قدرتمند تبدیل کنید. همچنین می­توانید سیستم عامل RouterOS را روی ماشین مجازی، محیط VMware/ESX یا در صورت استفاده از سیستم­عامل Macintosh در محیط Parallels نصب کنید.

معرفی سخت افزار RouterBoard

همان­طور که قبلا اشاره شد، برای اجرای سیستم عامل RouterOS به روتربرد نیاز ندارید و می­توانید آن را روی هر رایانه شخصی مبتنی بر استاندارد X86 نصب کنید.روتربرد­های (RouterBoard) میکروتیک محصول معروف شرکت میکروتیک هستند که به منظور فراهم کردن بستر سخت­افزاری یک مسیریاب قدرتمند و پایدار با قابلیت­های فراوان طراحی و تولید شده­اند. روتربرد­ها در مدل­های مختلف با قابلیت­های متفاوت تولید شده­اند و شما می­توانید نسبت به نیاز خود آن­ها را انتخاب و تهیه کنید.

انواع روتربرد­های میکروتیک

به طور کلی می­توان روتربردهای میکروتیک را به دو گروه اصلی تقسیم کرد:روتربرد­های یکپارچه داخل جعبه مانند شکل زیر که آماده استفاده هستند و دوم روتربرد­هایی که مادربرد بوده (شکل پایین) و می­توانید اینترفیس­ های بی­سیم را با در نظر گرفتن نیاز­های خود به آن اضافه کنید و در جعبه مناسبی قرار دهید.همچنین می­توانید با نام محصول که نشان دهنده قابلیت­های فیزیکی محصول است انتخاب خود را آسان­تر کنید.شماره مدل دستگاه،قابلیت روتربرد را بیان می­کند.به طور مثال در RB750 ،RB نشان­دهنده روتربرد و عدد ۷نشان دهنده­ی اینکه دستگاه از سری ۷۰۰  است و عدد ۵ به معنای دارا بودن ۵پورت شبکه و عدد ۰به این معناست که هیچ اینترفیس بی­سیمی ندارد و کارت بی­سیم یا اسلات­های mini PCI در آن وجود ندارد.

\"روتربرد

 

\"روتربرد

مدارک بین المللی شرکت میکروتیک

شرکت میکروتیک برای هر بخش از عملکرد سیستم عامل خود و آشنایی کاربران اقدام به تفکیک و ایجاد سرفصل­های آموزشی نموده است که این سرفصل­های آموزشی در ۶گروه مختلف و در ۳ سطح تقسیم ­بندی شده است.در شکل زیر می­توان این تقسیم­ بندی را مشاهده کرد.

\"دوره

دوره آموزشی MTCNA

کلمه  MTCNA مخفف MikroTik Certified Network Associate می باشد. این دوره اولین دوره  می باشد و به عبارتی مهندسی عمومی میکروتیک است. برای گذراندن دوره های تکمیلی دوره های میکروتیک باید ابتدا این دوره آموزش دیده شود.

دوره آموزشی MTCRE

کلمه MTCRE مخفف MikroTik Certified Routing Engineer می باشد. پیش نیاز این دوره، دوره MTCNA می باشد.

این دوره جز دومین سطح از مدارک میکروتیک هست که با گذروندن این دوره میتونید کارهای روتینگ و مسیریابی رو با تجهیزات این شرکت بطور پیشرفته و حرفه ای انجام بدید و بعنوان مهندس روتینگ تجهیزات این شرکت شناخته خواهید شد.در این دوره به راه اندازی انواع پروتکل های تانلینگ و VPNیی بطور کامل پرداخته خواهد شد و خصوصیاتی از این پروتکل ها گفته میشه و در ادامه به بحث روتینگ و مسیریابی در تجهیزات این شرکت که در دوبخش مسیریابی Static و Dynamic هست اشاره می­شود.

دوره آموزشی MTCWE

کلمه MTCWE مخفف MikroTik Certified Wireless Engineer می باشد. پیش نیاز این دوره، دوره MTCNA می باشد. به جرات می‌توان گفت میکروتیک پیشروترین شرکت در رابطه با شبکه‌های وایرلس در جهان است با حضور در دوره‌ی وایرلس میکروتیک می‌توان بهترین آموزش مورد نیاز برای پیاده‌سازی وایرلس در محیط‌های داخلی (داخل ساختمان) و محیط‌های بیرونی (Outdoor) را فراگرفت.در دوره آموزش MTCWE مفاهیم و تنظیمات انواع لینک های Wireless با استفاده از میکروتیک به طور کامل آموزش داده خواهد شد که پیش نیاز آن دوره آموزش MTCNA می باشد. در پایان دوره آموزش MTCWE دانشجویان قادر به راه اندازی کلیه حالت های لینک Point to Point یا Point to Multipoint خواهند بود.

دوره آموزشی MTCTCE

کلمه MTCTCE مخفف MikroTik Certified Traffic Control Engineer می باشد. در دوره آموزش MTCTCE مباحث مربوط به کنترل ترافیک ، مباحث فایروالینگ ، مدیریت پهنای باند بصورت پیشرفته با استفاده از تجهیزات  و استاندارد های مختص به میکروتیک ارائه می­شود.آشنایی کلی و حرفه ایی با مباحث موجود در فایروال بصورت حرفه ایی ، جربان بسته های داده  ، مدیریت فوق حرفه ایی پهنای باند و سرویس ها متناسب با سرفصل های موجود در این دوره آموزش میباشد .پیشنیاز این دوره MTCNAاست. مواردی که این دوره شامل می­شود عبارتند از:

  • آشنایی با مفاهیم اولیه و حرفه ایی جریان بسته ها(Packet Flow)
  • آشنایی حرفه ایی و نحوه پیاده سازی فایروالینگ ( Filtering , Nat , Mangle  )
  • آشنایی حرفه ایی با Connection Tracking  در میکروتیک
  • آشنایی حرفه ایی با مفاهیم و نحوه پیاده سازی مدیریت پهنای باند QOS
  • آشنایی و پیاده سازی انواع Queue ها و مکانیزم های عملکردی آنها در مواجه با بسته های شبکه
  • آشنایی و پیاده سازی کیفیت سرویس و اولویت در ارتباطات شبکه ایی
  • آشنایی کلی با مباحث هکینگ و امنیت شبکه ها و حملات مختلف به شبکه و نحوه مسدود و دفع حملات
  • آشنایی حرفه ایی با مفاهیم و نحوه پیاده سازی سرویس های شبکه ( DNS , DHCP Server , Client )
  • آشنایی حرفه ایی با مفاهیم و نحوه پیاده سازی سرویس Web Proxy

 

دوره آموزشی MTCUME

کلمه MTCUME مخفف MikroTik Certified User Management Engineer می باشد. در این دوره MTCUME راه اندازی RADIUS و متمرکز کردن احراز هویت و مدیریت کاربران را به صورت جامع می توانید فرابگیرید. از اهداف این دوره می توان به آشنایی با انواع مختلف تانل ها و راه اندازی آن برروی میکروتیک و تسلط بر راه اندازی مباحث Accounting و مدیریت کاربران و هم چنین تسلط بر راه اندازی سرویس های RADIUSاشاره کرد پس به عبارتی اهداف این دوره بدین شکل است که  به طور ویژه به پروتکل های PPPمی پردازد. پروتکل های PPTP , L2TP , PPPOE, IPSec در این دوره مورد بحث قرار می گیرند ,  علاوه بر آن به مفهوم Radius Server & Clientاشاره می شود.

دوره آموزشیMTCINE

کلمه MTCINE مخفف MikroTik Certified Inter-networking Engineer می باشد. پیش نیاز این دوره MTCRE می باشد. این دوره را می توان کامل ترین دوره تخصصی ارائه شده شرکت MikroTik در رابطه با بحث روترها و  مسیریابی پیشرفته با استفاده از تجهیزات میکروتیک قلمداد نمود. در این دوره پروتکل های پیشرفته مسیریابی از قبیل BGP، MPLS و … مورد بررسی و پیکربندی عملی قرار می گیرد. آشنایی و تسلط پیکربندی پروتکل های روتینگ در قالب سناریوهای عملی همگی در این دوره مورد بررسی قرار گرفته است. در انتهای این دوره قادر خواهید بود سرویس های مورد نیاز برای شبکه های گسترده را با استفاده از تجهیزات شرکت میکروتیک مورد پیاده سازی قرار دهید.

در مقالات بعدی بیشتر در زمینه میکروتیک صحبت می­کنیم .

همکاران ما در مجموعه زاویه دید آماده کمک به شما مشتریان است . لذا در صورت نیاز برای خرید و مشاوره با همکاران ما در   باشید ، یکی از اهداف مجموعه زاویه دید راهنمایی شما عزیزان برای خرید بهتر است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید