سیستم دوربین مداربسته (CCTV) چیست؟

معنی کلمه CCTV و تعریف کلی سیستم دوربین مداربسته (CCTV)

سیستم های نظارت تلویزیونی مدار بسته یا دوربین مداربسته (CCTV) مخفف عبارتClosed-circuit television  می باشد.
دوربین مداربسته یا سیستم های نظارت تلویزیونی مدار بسته (CCTV) تکنولوژی استفاده از دوربین های ویدئویی برای انتقال سیگنال به یک مکان خاص جهت مشاهده و نظارت افراد محدود گفته می شود. این سیستم ها از این جهت که سیگنال ها بصورت آشکارا منتقل نمی گردد با سیستم های پخش تلویزیونی (Broadcast Television) متفاوت می باشد، گر چه ممکن است از سیستم نقطه به نقطه (P2P) یا نقطه به چند نقطه ای (Point to Multipoint) ویا لینک های وایرلس مش در آن بکار گرفته شود. اگر چه تقریباً تمام دوربین های تصویری متناسب با این تعریف، بیشتر برای نظارت در مناطقی که ممکن است نیاز به نظارت داشته باشد مانند بانک ها، طلا فروشی ها، فرودگاه ها، تأسیسات نظامی، و فروشگاه ها استفاده می شود ولیVideo telephony  به ندرت به نام CCTV شناخته می شود.
\"دوربین

 

 

\"اتاق

 

 

اولین سیستم های دوربین مداربسته (CCTV)

سیستم دوربین مداربسته (CCTV) برای اولین بار توسط شرکت زیمنس در سال ۱۹۴۲ برای مشاهده پرتاب موشک های V-2 در Peenemunde آلمان نصب شد و مهندس معروف آلمانی بنام والتر بروخ مسئول طراحی، نصب و راه اندازی این سیستم بود.
اولین سیستم دوربین مداربسته یا سیستم های نظارت تلویزیونی مدار بسته (CCTV) تجاری، در ایالات متحده آمریکا و در سال ۱۹۴۹ بنام Vericon مورد بهره برداری  قرار گرفت.

انواع دوربین مداربسته (CCTV) از نظر بدنه و شکل ظاهری

 

 

برای آشنایی اولیه با دوربین مداربسته ابتدا به انواع آن ها از لحاظ بدنه و شکل ظاهری می پردازیم. در نگاه کلی دوربین مداربسته یا سیستم های نظارت تلویزیونی مدار بسته (CCTV) از لحاظ شکل ظاهری به چهار دسته زیر تقسیم می شوند:

 

  • دوربین مدار بسته مینیاتوری Miniature Camera:

 

 

 

\"نمونه

دوربین مداربسته (CCTV) مینیاتوری  با ابعادی در اندازه یک قوطی کبریت رایج ترین نوع دوربین مداربسته های پنهان هستند.

 

 

 

 

  •  دوربین مدار بسته دام( Dome Camera (Indoor

 

\"نمونه

 

 

دوربین مداربسته (CCTV) دام( Dome Camera (Indoor مناسب فضای داخلی ساختمان، پارکینگ، فروشگاه، پاساژها، مراکز خدماتی و … طراحی شده‌اند.  (مطابق شکل  فوق).

 

 

 

  • دوربین مدار بسته بولت (Bullet Camera (Outdoor

\"نمونه

دوربین مداربسته های بالت بر اساس شکل ظاهری مناسب فضاهای بیرونی است و برای  نصب در فضاهای داخلی مناسب  نیستند و علت این عدم تناسب به خاطر عدم زیبایی بصری نصب در محیط داخلی می شود.

 

 

  • دوربین مدار بسته اسپید دام  PTZ Camera

 

 

این نوع دوربین ها را تاکنون شاید در اتوبان ها و بزرگراه ها برای  کنترل ترافیک، که به صورت نیمکره ای شکل هستند دیده باشید. دوربین مداربسته هایی که با توان چرخشی ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی می تواند با سرعت های قابل تنظیم گردش دورانی داشته باشد و همچنین می توانند نقاط دور تحت پوشش را از طریق بزرگنمایی اپتیکال با کیفیت بالا تصویربرداری کند.

\"نمونه

 

 

 

منتظر مقالات بعدی ما در مورد انواع دوربین مدار بسته از نظر تکنولوژی باشید.

در پایان لازم به ذکر است که  ما در   مجموعه فنی حفاظتی زاویه دید  آماده کمک و خدمت به شما همکاران گرامی می باشیم.

نویسنده: اعظم صالحی( کارشناس ارشد رمز و IT)

 

 

 

1 دیدگاه دربارهٔ «سیستم دوربین مداربسته (CCTV) چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید