از روی مدل روتربرد(Router Board) میکروتیک به مشخصات آن پی ببرید.

همراهان گرامی در مقالات قبل در مورد شرکت میکروتیکو انواع محصولات آن صحبت کردیم و گفته شدکه محصولات میکروتیک را در شش دسته می توان دسته بندی کرد که اولین دسته آن  انواع روتربرد (Router Board)میکروتیک بود که شرکت میکروتیک آن ها را در سری های مختلف تولید کرده است.در این مقاله قصد داریم به این بپردازیم که چگونه از روی مدل روتربرد(Router board) میکروتیک به ویژگی های آن پی ببریم.

قابل ذکر است برروی تمام محصولات میکروتیک سیستم عامل RouterOS  که اولین محصول این شرکت است ؛ به صورت پیش فرض نصب می باشد.یکی از اهداف این شرکت ارائه تجهیزاتی هم رده تجهیزات سیسکو با قیمتی بسیار پایین تر بود. انواع روتربرد (Router Board)میکروتیک محصولات سخت افزاری در ابعاد کوچک بودند که برای شبکه ها طراحی شده اند.میکروتیک در این سالها با پیشرفت سیستم عامل خود، در سخت افزار از جمله انواع روتربرد(Router board) میکروتیک به پیشرفت های خوبی دست یافته است.

نکته:

همچنین قابل ذکر است کلیه تجهیرات میکروتیک هم بصورت ایندور (Indoor) و هم اوت دور (Outdoor) قابل استفاده می باشند. برخی از محصولات میکروتیک به صورت پکیج های آماده می باشند که فقط اوت دور هستند و برخی دیگر به صورت روتربرد بوده که بنا به درخواست مشتری به صورت Indoor یا Outdoor اسمبل می شوند که ارتباط با میکروتیک را با تنوع بیشتری برای درخواست های مشتری رقم می زند.

جزئیات نام روتربردهای میکروتیک

 

RB:

RB مخفف Router Board است. نام تمام روتربرد(Router board) میکروتیک با RB شروع می شود . مانند:

Board Name:

Board Name یا نام روتر در انواع روتربرد(Router board) میکروتیک تفاوت دارند و در کل سه دسته مختلف دارد که عبارتند از :

  • دسته اول۳DIGIT : مثال : RB951Ui-2HnD ، در این دسته معماری معمولا از نوع MIPSBE , SMIPS است همان طور که دقت می کنید در نام گذاری این دسته سه رقم وجود دارد (۹۵۱) عدد ۹ مربوط به سری ساخت روتر است ، عدد ۵ مربوط به تعداد پورت ethernet است ، عد ۱ نیز مربوط به تعداد کارت شبکه وایرلس می باشد.
  • دسته دوم ۴DIGIT : مثال : RB2011Ui-2HnD ، این دسته نام گذاری ان ها مربوط به سال ساخت است به عنوان مثال ۲۰۱۱ مربوط به سال ۲۰۱۱ است و یا در مدل ۱۱۰۰ نشان می دهد که از ۹ ethernet بیشتر در دسترس شماست.
  • دسته سومNaming : مثال SXT , METAL ، این نو قالبا دستگاه های وایرلسی هستند که برای ارتباط وابرلس بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های روتربورد ها :

ویژگی های هر روتربرد(Router board) میکروتیک بلافاصله بعد از نام بدون فاصله می آید مگر در دسته دوم که با خط تیره جدا شده است. درحال حاضر گزینه های
زیر استفاده می شوند :
– Uپورت USB
– P آرایه چند برق poe
– i یک پورت برق poe
– A رم بیشتر از مدل قبل
– H پردازنده قوی تر از مدل قبل
– G پورت های شبکه با سرعت گیگ
– L روتر نسخه ضعیف
– S داری پورت SFP
– e کارت توصه PCI
– Xn که در اینجا nتعداد هسته است.

ویژگی های وایرلس موجود روی خود روتر برد

برای درک بهتر شما اسم RB951Ui-2HnD را در نظر بگیرید، در زیر قسمت قبل از دش(–) یعنی RB951Ui را مورد بررسی حروف قرار می دهیم و سپس در قسمت بعد دش(–) ویژگی های مرتبط با وایرلس این روتر را بررسی می کنیم. ساختار نام دهی به شکل زیر بوده و به تفکیک مورد بررسی قرار خواهیم دارد:

عدد ۲: باند فراکانسی ۲ گیگاهرتز
عدد ۵: باند فرکانسی ۵ گیگاهرتز

عدد۵۲:باند فرکانسی ۵ و ۲ گیگاهرتز
P: قدرت دستگاه را نشان می دهد
H: یعنی کیفیت بالا
S: خیلی قوی
N: استاندارد سری n
Ac: استاندارد سری ac
D: دو انتن
T: سه آنتن

 

مثالی با روتر RB912UAG-5HPnD

روتر بورد سری نهم می باشد و یک پورت اترنت با سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ به همراه دو پورت وایرلس به همراه حافظه بیشتر و لایسنس بالاتر و پورت usb میباشد. خب حالا به قسمت وایرلس آن می پردازیم ، فرکانس ۵گیگاهرتزی با کیفیت بالا و قدرت بالا به همراه دو آنتن با پشتیبانی استاندارد ۸۰۲٫۱۱n است.

\"روتربرد

 

منتظر مقالات بعدی ما برای توضیح ویژگی های هر یک از این مجموعه محصولات میکروتیک باشید.

در پایان لازم به ذکر است که  ما در   مجموعه فنی حفاظتی زاویه دید  آماده کمک و خدمت به شما همکاران گرامی می باشیم.

 

نویسنده: اعظم صالحی( کارشناس ارشد رمز و IT)

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید