درخواست سریع محصول

CAPTCHA
لطفا صبر کنید

H265 در دوربین مداربسته و سیستم های نظارت تصویری

H265 در دوربین مداربسته و سیستم های نظارت تصویری

فشرده سازیH265 در دوربین مداربسته چیست؟

فشرده سازی چیست و یا چه استانداردهائی در فشرده سازی تصاویر دوربین مداربسته دارد. و یا کاربرد آن در دوربین های مداربسته چیست؟

شاید شما هم با این سوال ها مواجه شده باشید که مفهوم H264 یا H265 در دوربین های مداربسته چیست؟ برای روشن شدن موضوع باید در ابتدا بدانید که سیستم های دوربین مداربسته در واقع یکی از شاخه های صنعت بزرگ و پیچیده ی تصویر است. تصویربرداری و پردازش تصاویر جزو لاینفک همه ی شغل های مرتبط با صنعت تصویر است و دوربین مداربسته نیز از این قاعده مستثنی نیست.

نحوه ی محاسبه ی H265 در دوربین مداربسته

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هر دقیقه از یک فیلم فول اچ دی در صورتی که فشرده نشود تا ۹گیگا بایت فضا را اشغال می کند. به عبارتی یک فیلم بلند سینمایی فول اچ دی می تواند تا یک ترابایت حافظه را اشغال کند. تکنولوژی که به کمک صنعت تصویر آمد تا بتوانیم فیلم ها را راحت تر ذخیره سازی کنیم یا انتقال بدهیم CODEC تصاویر است.

CODEC کوتاه شده ی COMPERESSION و DECOMPERESSION است. به این معنی که تصاویری که دوربین مداربسته برداشت می کند فشرده سازی و پردازش می شوند تا از حجم تصاویر ارسالی کم کند (COMPERESSION) و دستگاه NVR هم با سخت افزار و هم نرم افزار تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته را برای نمایش مطابق با همان استاندارد از حالت کد خارج می کند.(DECOMPERSSION)

امروزه استانداردهایی به وجود آمده اند که تصاویر را با روش های خاص خودشان فشرده سازی میکنند. تا برای انتقال و ذخیره سازی به حجمی معقول برسند. این استاندارد ها انواع بسیاری دارند که برای شما که در زمینه ی دوربین های مداربسته کار میکنید استانداردهای H265،H264،MPEG که به تازگی عرضه شده است، نام های آشنایی هستند.

روش تبدیل تصاویر به H265 در دوربین مداربسته

اصول فشرده سازی ویدئو در اغلب کدها تقریبا یکی است و فقط تنظیمات و پیچیده تر و هوشمندانه تر شدن الگوریتم است که تفاوت های بزرگ ایجاد می کند. اصل اساسی این است که تصویری که در دوربین مداربسته در گذر سریع فریم ها از مقابل چشم انسان کمتر نمایان می شود با تعداد بیت های کمتری ذخیره شود و عملا اگر تصویر ثابت و کم تحرک تر است تصاویر اولیه که ضبط شده اند را به عنوان تصویر زنده در دوربین مداربسته همچنان نمایش بدهد. این گونه در میزان حافظه مورد نیاز نیز بیشتر صرفه جویی می شود.

در استاندارد H264 با تقسیم پیکسل ها به زیر گروه هایی تحت عنوان ماکرو بلاک که در تصاویر ساکن یا همرنگ را به جای پیکسل به پیکسل پردازش کردن آن ها را در ابعاد بزرگتری پردازش میکند. این امر در پهنای باند مصرفی و حافظه مورد نیاز صرفه جویی بسیاری انجام می دهد. این کار فشرده سازی فریم نام دارد که برای هر فریم تکرار می شود. اما این استاندارد در بین فریم ها نیز اقدام به مقایسه می کند که در مشابهات فریم فعلی با فریم های قبلی را نیز به جای هر بار ذخیره کردن یک بار ذخیره میکند، تا تغییر بعدی آن را حفظ کند.

استاندارد H265 در دوربین مداربسه در واقع نوع پیشرفته تری از کدک H264 است. به طوری که اندازه ی هر ماکروبلاک در استاندارد H264 حداکثر ۱۶*۱۶ پیکسل بود اما در استاندارد H265 این ابعاد می تواند تا ۶۴*۶۴ نیز باشد. نسبت این ماکروبلاک ها برای پردازشگر می توانند متغییر باشد و الگوریتم هوشمندانه تری نسبت به استاندارد قبلی دارد. لذا می توان با کیفیتی شاید به مراتب بهتر نسبت به استاندارد H264 فشرده سازی دو برابری را از استاندارد H265 انتظار داشت.

مزایای استفاده از H265 در دوربین مداربسته

مزیت این استاندارد در دوربین های مداربسته صرفه جویی تا پنجاه درصدی استفاده از فضای هارد دیسک با کیفیت یکسان نسبت به H264 است. امروزه با توجه به قیمت بالای هارد دیسک ها این فشرده سازی ها نقش بسیار کلیدی در تعیین هزینه های پایانی پروژه های دوربین مداربسته دارند. البته این استاندارد همچنان دوره ای تکاملی خود را سپری می کند و آن چنان فراگیر نشده است.

نکته ای که در مورد استاندارد H265 در دوربین مداربسته نیز شایان ذکر است ،این است که صرف این که یک دوربین مداربسته دارای فشرده سازی H265 باشد کافی نیست. در واقع باید NVR نیز این قابلیت را از نظر نرم افزاری و سخت افزاری برای دیکد کردن را دارا باشد. گاهی می شود که دستگاهی از این استاندارد پشتیبانی می کند و دوربین هم این قابلیت را دارد ولی به دلیل ناسازگاری سیستم کدینگ و انکدینگ این امر میسر نیست.

بعضی از دوربین های مداربسته  اس ویژن و بعضی از ان وی آر های  این برند معتبر، استاندارد H265 را دارا می باشند که شما عزیزان می توانید با استفاده این مدل ها در پروژه های خود از مزایای این استاندارد جدید و رو به رشد استفاده کنید.

۲ دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت