درخواست سریع محصول

CAPTCHA
لطفا صبر کنید

بیت ریت در دوربین مداربسته

بیت ریت در دوربین مداربسته

بیت ریت | BitRate چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟

ما در این مقاله سعی کرده ایم توضیح ساده ای برای فهم هرچه بیشتر مقوله بیت ریت در دوربین مداربسته (Bit Rate)  به خصوص در دوربین مداربسته تحت شبکه که سهم قابل توجهی در ارائه کیفیت خوب متناسب با میزان فریم استاندارد و قابل قبول دارد ارائه دهیم.اینکه چه فاکتورهایی نقش بیشتری در میزان کیفیت در دوربین مداربسته دارد و ما چگونه می توانیم در هر پروژه میزان بیت ریت دوربین مداربسته را نسبت با همان پروژه تنظیم کنیم.

 

 

آیا از تنظیمات Bit Rate می دانید؟

مطمئنا شما در تنظیمات تمامی دوربین های مداربسته و دستگاه های ضبط کننده با تنظیمات بیت ریت روبرو شده اید. به طور مثال واژه ۳۶kbps ، که در واقع به معنای این می باشد که دوربین شما ۳۶۰۰۰ بیت در هر ثانیه ارسال می کند. زمانی که دوربین مداربسته شما در حال ارسال تصویر می باشد ، آنها داده های دیجیتال خودرا در قالب یک بسته در شبکه داخلی شما و یا اینترنت ارسال می کند.این نوع از داده ها را بیت می نامند که دقیقا “صفر” یا “یک” می باشد.به طور واضح تر این دیتاها (Data) در قالب بیت،یا صفر می باشد و یا یک.

 

 

 

مفهوم واژه های مگابایت و کیلوبایت

به طور مشخص مجموعه ای از چند بیت را با واحد کیلوبایت و یا با مگابایت مشخص می کنند. به این معنا که ۱kbps معادل هزار بیت در هر ثانیه می باشد و ۱Mbps معادل ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ بیت در هر ثانیه است.با این توضیحات حالا می توانیم بگوییم که در تنظیمات دوربین مداربسته اگر ۳۶kbps مشاهده شد ، به معنای این می باشد که دوربین ما در حال ارسال ۳۶۰۰۰ بیت در ثانیه است.

*یک کیلوبایت (KB) برابر با ۱۰۲۴ بایت داده است
*هر مگابایت (MB) معادل ۱۰۲۴ کیلوبایت است

k=kilo=1000
m=mega=1000000

 

 

 

بیت ریت در دوربین مداربسته:

بیت ریت میزان داده ها را جهت انتقال از دوربین مداربسته در شبکه و در یک بازه زمانی مشخص اندازه گیری می کند.

( bps ( bit per second  یعنی تعداد بیت در هرثانیه که هرچه تعداد بیت ریت شما بیشتر باشد ، نشان دهنده این است که شما به پهنای باند(bandwidth) بیشتری نیاز دارید.
مثال عامیانه :  هرچه تعداد اتومبیل های شما در جاده بیشتر باشد شما به اتوبان عریض تری نیاز دارید!

بیت ریت در دوربین مداربسته

تاثیرات کیفیت تصویر در بیت ریت دوربین مداربسته

در صورت نیاز حداکثری کیفیت در دوربین مداربسته، شما به یک پهنای باند بیشتر و مقیاسی نیاز دارید. زیرا تعداد بیت در ثانیه دوربین (bps) افزایش می یابد. به عبارت دیگر افزایش کیفیت تصویر (Resolution) در ازای کاهش فشردگی تصویر (fram rait). که این افزایش کیفیت تصویر همیشه با افزایش تعداد بیت مواجه می شود و نیاز به یک پهنای باند بالا می باشد.

 

 

فشرده سازی تصویر و تاثیرات آن

موارد دیگری نیز در میزان بیت تاثیرگذار است، مانند فشرده سازی H265  و H264 . که بصورت مفصل در دیگر مقالات موجود وب سایت زاویه دید اصفهان شرح داده ایم.

 

 

 تاثیرات کیفیت تصویر در بیت ریت دوربین مداربسته

وضوح تصویر یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در کیفیت نهایی دوربین مداربسته می باشد. بنابراین هرچه کیفیت (resolution) دوربین مداربسته شما بیشتر باشد مقدار بیت شما برای انتقال داده ها بیشتر می شود.

 

 

 

تاثیرات فریم ریت (fram rait) تصویر در بیت ریت(Bit rate)  در دوربین مداربسته

هرچه میزان فریم در شبکه (حرکت بدون وقفه و موزون) بیشتر باشد باعث افزایش بیت ریت در دوربین مداربسته نیز می شود.
مثال : ۳۰fps

امیدواریم در انتهای این مقاله به درک درستی از بیت ریت در دوربین مداربسته برسید و  مفهوم آن را درک کنید و متوجه شوید که چه فاکتورهایی در تعداد این بیت ها تاثیرگذار است.از قبیل رزولیشن تصویر، فریم تصویر و اینکه پهنای باند بیشتر در کجاها ضروری می باشد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت