درخواست سریع محصول

CAPTCHA
لطفا صبر کنید

کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI (قسمت اول)

کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI (قسمت اول)

همراهان گرامی همانطور که در جریان هستید در مقالات قبلی در مورد ویژگی­ های سوئیچ های­ شبکه HRUI بسیار صحبت کردیم. بنابر درخواست زیاد شما عزیزان بر آن شدیم که یک سری مقاله در ارتباط با کانفیگ تخصصی ویژگی­ های سوئیچ ­شبکه HRUI بنویسیم.

این مقاله اول ما در این زمینه است . در این مقاله به روش ارتباط با سوئیچ و تخصیص IP و یک سری تنظیمات اولیه را خدمت شما بیان می کنیم.

 

روش ورود به محیط تنظیم سوئیچ شبکه HRUI

کاربرها می توانند به سوئیچ شبکه HRUI با مرورگر وب دسترسی داشته باشند. به این صورت که ابتدا آدرس تعریف شده سیستم که عبارت است از: http://192.168.2.1 را وارد کرده و کلید Enter را فشار می دهند.سپس شکل زیر را در صفحه مرورگر خود خواهند دید. در ادامه در دو کادر نام کاربر و کلمه عبور” admin ” را وارد کرده و دکمه Log in را کلیک می کنند.سپس وارد محیط اطلاعات سوئیچ شبکه HRUI خواهند شد.

 

بعد از انجام مراحل فوق وارد محیط تنظیمات پورت سوئیچ شبکه HRUI (مانند شکل زیر) می­ شوید.

 

 

 

تنظیمات سوئیچ شبکه HRUI

۱ – تنظیم اطلاعات سوئیچ شبکه

کاربران در نوار سمت چپ و مسیر”Administrator>System Information”وارد کادر شکل زیر می شوند و از طریق این کادر نام و کامنت و مکان و ارتباط پورت سوئیچ شبکه خود را تنظیم می کنند.

تنظیم اطلاعات سوئیچ شبکه HRUI

 

 

۲- ایجاد نام کاربری و کلمه عبور روی سوئیچ شبکه

کاربران در نوار سمت چپ و مسیر”Administrator>Account/Password” وارد کادر شکل زیر می شوند و از طریق این کادر نام و پسورد مورد نظر خود را برای پورت مورد نظر سوئیچ شبکه HRUI تنظیم می کنند.

 

تنظیم نام و پسورد پورت های سوئیچ شبکه HRUI

 

 

۳ – کانفیگ کردن IP سوئیچ شبکه HRUI

کاربران در نوار سمت چپ و مسیر”Administrator> IP Configuration” وارد کادر شکل زیر می شوند و از طریق این کادر IP پورت متصل خود را تنظیم می کنند.

 

کانفیگ IP ، پورت سوئیچ شبکه HRUI

 

۴- تنظیمات پروتکل SNMP سوئیچ شبکه HRUI

کاربران در نوار سمت چپ و مسیر”Administrator> SNMP Settings ” وارد کادر شکل زیر می شوند و از طریق این کادر پروتکل SNMP را تنظیم می کنند.

یکی از معروف ترین پروتکل هایی که در مانیتورینگ استفاده می شود پروتکل SNMP می باشد که مخفف کلمه Simple Network Management Protocol می باشد . طبق شکل زیر کاربران وارد قسمت تنظیمات پروتکل SNMP می شوند.

تنظیم پروتکل SNMP درسوئیچ شبکه HRUI

 

۵- تنظیمات پروتکل NTP درسوئیچ شبکه HRUI

کاربران در نوار سمت چپ و مسیر”Administrator> NTP Settings ” وارد کادر شکل زیر می شوند و از طریق این کادر NTP را تنظیم می کنند.

NTP مخفف Network Time Protocol است. از NTP برای هماهنگی ساعت دستگاه های شبکه استفاده می شود تا سرویس هایی که با زمان در ارتباط هستند به درستی کار کنند یکی از این سرویس ها مبحث log می باشد هر Log ی که تولید می شود دارای زمان می باشد برای اینکه راحت تر بتوانید این log ها را جمع آوری و بررسی کند باید زمان آن دستگاه دقیق باشد.

ترجیحا از NTP ورژن ۳ ( سوئیچ شبکه HRUI از این ورژن پشتیبانی می کند.)استفاده کنید تا از ویژگی Authentication آن ، برای update ها بتوانید استفاده کنید. جمع آوری log های دستگاه های شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانید از اتفاقات شبکه باخبر شوید و برای اینکه بتوانید اطلاعات این log ها را بهتر و دقیق تر بررسی کنید باید زمان تمام دستگاه ها یکسان باشد.

NTP از پورت UDP 123 استفاده می کند و به دستگاه شبکه این اجازه را می دهد که زمان خود راهماهنگ کنند. در حالت ایده آل ، این دستگاه ها باید زمان خود را با یک سرور مورد اعتماد هماهنگ کند.

نسخه ۳ این پروتکل از احراز هویت و رمزنگاری بین دستگاه هایی که از NTP استفاده می کنند پشتیبانی می کند و به این دلیل استفاده از این نسخه پیشنهاد می شود.یکی از مزایای داشتن زمان دقیق این است که log ها و پیام هایی که توسط دستگاه ها تولید می شوند بهتر می تواند مورد بررسی و جمع آوری قرار گیرد. در واقع اگر ۲۰ سوئیچ داشته باشیم و آنها پیام های مختلفی را گزارش دهند و دارای یک تایم یکسان باشند ما به سادگی می توانیم تمام این پیام ها مربوط به این بازه زمانی را در سرور مربوطه ببینیم. معمولا سرور این پروتکل به عنوان syslog سرور شناخته می شود.(شکل زیر را مشاهده کنید.)

تنظیم پروتکل NTP درسوئیچ شبکه HRUI

 

۶- تنظیمات پروتکل syslog درسوئیچ شبکه HRUI

کاربران در نوار سمت چپ و مسیر”Administrator> Syslog Settings ” وارد کادر شکل زیر می شوند و از طریق این کادر Syslog را تنظیم می کنند.

Syslog مخفف کلمه های System و Log است و در واقع یک روش برای ارسال کردن پیام های مربوط به رویدادها و رخدادهای تجهیزات موجود در شبکه به یک Log Server محسوب می شود که این Log Server به عنوان Syslog سرور شناخته می شود. در واقع قبل از اینکه Syslog یک روش باشد یک پروتکل بوده است ، پروتکل Syslog توسط سوئیچ شبکه HRUI پشتیبانی می شود و امروزه انواع و اقسام log های مختلف را ثبت و ضبط و ارسال می کند.

برخلاف SNMP ، از syslog نمی توان برای دریافت کردن اطلاعات در خصوص تجهیزات شبکه استفاده کرد.

Syslog فقط اطلاعات اتفاق هایی را به سمت سرور مورد نظر ( سرور مرکزی ) ارسال می کند که ما آنها را انتخاب می کنیم و هیج اطلاعات اضافی را در اختیار کسی قرار نمی دهد. در کادریشکل زیر مکانیزم کاری Syslog مشخص میشود Syslog . یک حالت Client و Server دارد و در این جا که حالت Clientاست کاربران مشخص می کنند که Log های خودش را به کجا ارسال کند که این Server می باشد و در سرور می توان هشدارهایی در صورت بروز log های خاص تعریف کرد که در صورت بروز آن Log به مدیر شبکه اطلاع رسانی خواهد شد.

تنظیم پروتکل Syslog درسوئیچ شبکه HRUI

 

قسمت configuration درسوئیچ شبکه HRUI

کاربران در نوار سمت چپ و مسیر”Administrator> Configuration”  وارد کادر شکل زیر می­شوند و از طریق کادر شکل زیر کادر Backup  با زدن دکمهApplyکاربران می توانند کانفیگ سوییچ را وارد کنند.بعد از آن در کادر Recovery  باز دکمه Apply  را فشار داده تا کانفیگ کرفته شده روی سوئیچ کاملا اعمال شود.

گرفتن برنامه کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI

 

اعمال برنامه کانفیگ سوئیچ شبکه HRUI

 

 

  قسمت Load Factory Default درسوئیچ شبکه HRUI

کاربران میتوانند سوئیچ شبکه را به  تنظیمات کارخانه برگردانند به این منظور از مسیر”Administrator> Load Factory Default” رفته و در کادر شکل زیر دکمه­­­ی Load Default را میزنیم.

Load Factory Default درسوئیچ شبکه HRUI

 

قسمت Firmware Update درسوئیچ شبکه HRUI

کاربران عزیز می توانند فریم ور سوئیچ شبکه HRUI را در صورت نیازارتقا دهند ( البته در صورتی که تولید کننده فریم ور را ارتقا داده باشد.) برای این منظور از مسیر”Administrator> Firmware Update” رفته و در کادر شکل زیر دکمه ی Apply را میزنیم.

 

Firmware Update درسوئیچ شبکه HRUI

 

در مقالات بعدی ادامه گزینه ها و تنظیمات سوئیچ شبکه HRUI را بیان می کنیم. از جمله ویژگی VLAN و QOS و تنظیمات پروتکل Spanning Tree Protocol) STP ) وغیره منتظر مقالات بعدی ما باشید.
همکاران ما در مجموعه زاویه دید آماده کمک به شما مشتریان است . لذا در صورت نیاز برای خرید و مشاوره با همکاران ما در تماس باشید ، یکی از اهداف مجموعه ما راهنمایی شما عزیزان برای خرید بهتر است .

 

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت